Coś dobrego dla Palucha - warszawska zbiórka ubrań

Wiosenne porządki już za Wami, czy dopiero po świętach? A co z rzeczami, których już nie potrzebujemy? Może ta akcja jest dla Was?

Warszawa zachęca do przekazywania ubrań na zbiórkę „Coś dobrego” – każdy 1 kg odzieży w dobrym stanie to 1 zł na fundację „Przyjaciele Palucha”, leczącej bezdomne zwierzęta. Duże paczki od mieszkańców odbierze kurier albo można przynieść kilka sztuk ubrań do urzędu dzielnicy - od 12 kwietnia przy wejściu stanie specjalny pojemnik.

Warszawska zbiórka „Coś dobrego” pod hasłem „Mniej rzeczy, więcej dobroci” odbywa się dzięki współpracy z inicjatywą Ubrania do oddania.

Akcja trwa od 29 marca do 30 sierpnia za pośrednictwem platformy Ubrania do oddania. Darowizny pozwolą na zakup inkubatora dla zwierząt do szpitala w Schronisku Na Paluchu

– Robimy wszystko, aby zebrane przez nas ubrania otrzymały drugie życie. Działamy transparentnie i chcemy, aby tekstylia nie trafiały do kosza na śmieci – mówi Zosia Zochniak, współzałożycielka inicjatywy Ubrania do oddania.

Co zbieramy?

Do paczek (min. 10 kg) można przekazywać wszystkie elementy garderoby damskiej, męskiej, dziecięcej - nowe i używane, ale nie noszące śladów zużycia, czyli bez dziur, bez zmechaceń, bez plam - takie, które sami moglibyśmy jeszcze założyć. Przyjmiemy:

- ubrania – np. bluzki, spodnie dresy, sukienki, krawaty, itp.,

- buty – połączone w pary czyste, niezniszczone, nie posiadające znacznych śladów zużycia;

- torebki – kompletne bez zewnętrznych zniszczeń i braków;

- biżuterię – pierścionki, spinki, bransoletki, naszyjniki, itp.

Jak przekazać ubrania?

Dużo - trzeba uzbierać min. 10 kg ubrań, spakować je do paczki wejść na stronę Ubrania do oddania, podać liczbę kartonów, adres i dogodny termin odbioru. Bezpłatny kurier przyjedzie pod wskazane miejsce, a darowizna trafi na konto fundacji „Przyjaciele Palucha”.

Mało - dla osób, które chcą przekazać kilka sztuk odzieży, miasto organizuje punkty stacjonarne „Coś dobrego” w dniach

12-16 kwietnia (pon.-pt.) w wejściach niektórych urzędów, w tym naszego:

Urzędu Dzielnicy Ochota (ul. Grójecka 17a),

a także

Urzędu Dzielnicy Białołęka (ul. Modlińska 197),

Urzędu Dzielnicy Śródmieście (ul. Nowogrodzka 43),

Urzędu Dzielnicy Ursus (pl. Czerwca 1976 r. 1),

Urzędu Dzielnicy Ursynów (al. KEN 61),

Urzędu Dzielnicy Wawer (Żegańska 1).

Punkty będą czynne w godzinach pracy placówki.

Zachęcamy do prowadzenia wspólnych zbiórek wśród znajomych, rodziny i sąsiadów (z zachowaniem zasad sanitarnych) oraz publikacji swoich działań z hashtagiem #MniejRzeczyWięcejDobroci.

Ochotnicy warszawscy – wewnętrzny wolontariat

Urzędnicy również dołączyli do akcji „Coś dobrego” - w ramach wewnętrznego wolontariatu. Warszawskie biura i urzędy dzielnic będą ścigać się w uzbieraniu jak największej liczby ubrań. Do paczek zostaną wykorzystane kartony z drugiego obiegu.

Problem nadmiaru odpadów tekstylnych

Szybka moda – ciągłe dostarczanie nowych stylów po bardzo niskich cenach – doprowadziła do znacznego wzrostu liczby produkowanych i wyrzucanych sztuk odzieży. Szacuje się, że skala odpadów tekstylnych w Polsce to 2,5 mln ton rocznie, a połowa pochodzi z gospodarstw domowych; z czego około 500 tys. ton nadaje się do ponownego wprowadzenia na rynek.

W obecnym stanie prawnym nie ma przepisów, które pozwoliłyby rejestrować pełną liczbę wyrzucanych ubrań czy też ilość nieposortowanej odzieży używanej, importowanej do Polski. Teraz zużyte tekstylia trafiają do kosza na „zmieszane”. W 2019 r. mieszkańcy Warszawy przekazali do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK-u) 19 ton tego typu odpadów, a w 2020 r. 47 ton.

Pozostałe aktualności

Wydział Obsługi Mieszkańców